جوانان در بحث هاي اجلاس جهاني سران در باره جامعه اطلاعاتي پيشگام هستند

شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۸۴               منبع: سايت ايران و جامعه اطلاعاتي
لينک مصاحبه:http://iranwsis.org/Default.asp?C=IRNW&R=&I=107
گفتگو با مهندس فرنود حسنی معاون فني وبرنامه ریزی کارگروه جوانان کميسيون ملي WSIS

مهندس فرنود حسني مدیر روابط عمومی و برنامه ریزی انجمن فناوری اطلاعات جوانان کشور(افا) و عضو کارگروه تهيه سند ملي فناوري اطاعات جوانان نيز هست.کارگروه جوانان از چه زمانی آغازبه کارکرده ،تقسیم وظایف آن به چه شکل است وچه اهدافی را دنبال می‌کند؟
با اهميت يافتن مباحث جامعه اطلاعاتي و جدي شدن فعاليت‌ها در اين حوزه، دولت براي توسعه و پي گيري هر چه بهتر و اثر گذار تر امور مربوط به اجلاس جامعه اطلاعاتي، سال گذشته اقدام به تشکيل کميسيون ملي WSIS کرد. اين کميسيون با انجام مطالعات گسترده چهارچوبي را براي تشکيل ساختار خود در قالب کارگروه هاي مختلف تعيين کرد و بر اساس آن کارگروه هاي رسانه، جوانان، زنان، روستا و ... راه اندازي شد. کارگروه جوانان فعاليت خود را با سرپرستي آقاي حاجيلي از بهمن ماه 1383 به صورت جدي و رسمي آغاز کرد و در ابتداي امر اقدام به برقراري ارتباط با افراد به ويژه جوانان براي جذب ايشان در کارگروه و سازمان‌ها ي فعال در زمينه جوانان براي ايجاد زمينه همکاري و جذب حمايت هاي معنوي آنان کرد. این کارگروه به ترتیب دارای رئیس، مشاور عالي، معاونت فني و برنامه ريزي، ،مسئول روابط عمومي، مسئول تبليغات و برنامه نويسي وب ومسئول شاخه پژوهش و مطالعات است. رئوس برنامه‌ها و اهداف کلی کارگروه جوانان کمیسیون ملی wsis عبارت است از:
تهيه گزارش ملي فناوري اطلاعات در حوزه جوانان ،همکاري براي تهيه سند ملي فناوري اطلاعات در حوزه جوانان,تدوين پيش نويس سياست‌ها ، بررسي موانع و مشکلات و نیزتعريف پروژه هاي مرتبط با موضوعاتی چون جوانان و فناوري اطلاعات و ارتباطات و مشارکت جوانان در طرح هاي فناوري اطلاعات.
البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که طبق معمول جوان‌ها در بحث جامعه اطلاعاتی نیز پیش قدم هستند و کارگروه جوانان اولین کارگروهی بود که رسما آغاز به کار کرد و هم اکنون نیز به زعم و تایید فعالان این حوزه و مسئولان, فعال ترین کارگروه کمیسیون ملی, کارگروه جوانان می باشد.

بیشتر با چه سازمان هایی مرتبط هستید؟
شوراي عالي اطلاع رساني ،سازمان مديريت و برنامه ريزي ،سازمان ملي جوانان ،شوراي عالي جوانان، مجمع ملي جوانان ،وزارت علوم،تحقيقات و فنّاوري ،سازمان فني و حرفه اي ،وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه آزاد اسلامي، سازمان هاي غير دولتي و...

برای سال 1384 که هم اولین سال برنامه چهارم است چه برنامه‌هایی دارید؟
بر اساس دغدغه‌ها و چالش هايي که کارگروه جوانان در طول مدت فعاليت خود با آن مواجه بوده استراتژي‌هاي اين کارگروه براي سال 1384 در سه حوزه محتواسازی، اطلاع رسانی وآموزش تعيين شد. این راهبردها به دليل اهميت اطلاع رساني دقيق درباره موضوعات مربوط به اجلاس و نیز کمبود منابع اطلاعاتي فارسي در اين مورد انتخاب شدند. بنابر این با توجه به کمبود‌ها و مشکلات دسترسي به منابع اطلاعاتي به خصوص در زبان فارسي کارگروه تلاش براي جمع آوري، توليد، ترجمه اطلاعات محتوايي در حوزه فناوري اطلاعات و جامعه اطلاعاتي را جزو رئوس کاري خود قرار داده است. همچنین کمبود بسترهاي اطلاع رساني در مورد جامعه اطلاعاتي به گونه‌اي که قريب به اتفاق جوانان بتوانند از طرق مختلف ممکن به اخبار و اطلاعات اين حوزه دست يابند موضوعي است که کارگروه سعي خواهد کرد در حد بضاعت خود از بستر هاي موجود براي بهبود آن کمک گيرد. ضمن آنکه کارگروه، مسئله آموزش را براي گسترش فرهنگي و علمي مباحث حوزه فناوري اطلاعات و جامعه اطلاعاتي اصل می داند وسعی دارد از تمام ظرفيت‌ها و امکانات خود براي ارتقا سطح آگاهي عمومي جوانان نسبت به حوزه هاي مذکور استفاده کند. بر اين اساس شعار کارگروه جوانان براي اين سال در قالب عبارت" دانايي، توانايي است." تعيين شد. اين شعار به صورت عبارت «Knowledge is power» در لوگوي وبلاگ کارگروه(wsis.mihanblog) نيز نمايش داده می شود و نشانگر اهمیتی است که اعضا به این موضوع می دهند.

جلسات کارگروه به چه ترتیب برگزار می‌شوند؟
در مدت زماني که از فعاليت هاي کارگروه جوانان کميسيون ملي مي گذرد چهار جلسه رسمي و پانزده جلسه کاري غير رسمي برگزار شده است.در جلسا ت رسمی که اولی در ششم بهمن سال گذشته و آخری در 21 فروردین امسال برگزار شد، علاوه بر اعضاء، دكتر آقايي (عضو هيات علمي دانشگاه علامه )، مهندس دانايي (مدير كل دفتر فناوري اطلاعات سازمان ملي جوانان و استاد دانشگاه آزاد اسلامي)، مهندس اميری (نماينده مجمع ملي جوانان،نمایندگان برخی سازمانها ودیگر علاقه‌مندان هم حضور داشتند. محل برگزاری این جلسات تا کنون در سازمان ملی جوانان و شورای عالی اطلاع رسانی بوده است. درمجموع جلسات مباحث مختلفی طرح و تصمیمات گوناگونی گرفته شد که همگی در صورت جلسه‌ها موجود است. از جمله:
شناسايی و معرفی نمايندگان سازمانهای مرتبط ، به منظور مشارکت در تنظيم گزارش فناوری اطلاعات جوانان کشور.
هماهنگی کار گروه جوانان با کار گروههای مشابه به منظور تهيه پيش نویس سند ملی فناوری اطلاعات جوانان کشور.
بررسی نتايج نيازسنجی جوانان در حوزه فناوری اطلاعات

ظاهرا یکی از جلسات هم به اجلاس خرداد ماه درتهران اختصاص داشت.
بله . بررسي کنفرانس آسيايی تهران و تعيين وظايف کارگروه جوانان،دستور جلسه 21فروردین ماه بود که در آن افراد و سازمانهای مختلفی از انجمن فناوری اطلاعات جوانان کشور ، منطقه آزاد کيش ، موسسه غير دولتي کاردوک ، دانشگاه آزاداسلامی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دانشگاه علامه طباطبایی، سازمان‌های غیر دولتی ، هم حضور داشتند.

دراین جلسه چه موضوعاتی مطرح شد؟
دراین جلسه علاوه بر ارائه‌ برنامه‌هاي كارگروه جوانان در سال جديد و تبیین استراتژیهای کارگروه (یعنی اطلاع‌رساني، توليد محتوا و تدوين ساختارهاي آموزشي که از جمله محورهاي اين كارگروه تا مرحله‌ي دوم اجلاس جهاني سران درباره‌ي جامعه‌ي اطلاعاتي در تونس است)،درمورد اطلاع رسانی کنفرانس آسيايی اسکاپ در تهران و وظايف کارگروه برای کنفرانس بحث و مقرر شد محتوی لازم برای کنفرانس تهران در حوزه جوانان برای برگزاری پانل های تخصصی تدوین گردد.

کارگروه جوانان تا کنون چه اقدامات عملی را برای اهداف و طرحهایی که برشمردید انجام داده است؟
اقدامات کارگره را در فاصله کوتاهی که ازشکل گیری رسمی آن می گذرد،می توان به این ترتیب دسته بندی کرد:
1-
راه اندازي شبکه اطلاع رساني وبلاگ ها
نشاني وبلاگ هاي مذکور ازاین قرار است:
http://wsis.mihanblog.com
http://itmanagement.mihanblog.com
http://youth.mihanblog.com http://itmanagement.persianblog.com
البته با پیگیری های انجام شده سایت رسمی کارگروه نیز به زودی در آدرس www.wsis.ir راه اندازی می‌شود و همچنین تلاش بر این است تا در یک ماه آینده یک وب سایت علمی- آموزشی در حوزه علوم مختلف فناوری اطلاعات همچون مدیریت فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیک، بازاریابی الکترونیک، روابط عمومی الکترونیک و... نیزراه اندازی شود.
این وبلاگ‌ها و وب سایت‌ها در راستای اهدافی است که ما برای خود برگزیده ایم و از این طریق سعی داریم یک تعامل دو طرفه ایجاد کنیم.
اولا توجه جوانان را به موضوعات فناوری اطلاعات و جامعه اطلاعاتی جلب کنیم و از این طریق ضمن اطلاع رسانی خبری و علمی نسبت به جلب توجه و جذب همکاری های ایشان اقدام کنیم و از سوی دیگر بستری برای جلب توجه مسئولان و رسانه‌ها به اهمیت موضوع حساس و موثر جوانان در توسعه جامعه اطلاعاتی و فناوری اطلاعات فراهم کنیم.
2-
راه اندازي شبکه خبری
باتوجه به زمان محدود،سعي شده از تمام ابزارهاي موجود براي پوشش اهداف و ماموریت هاي کارگروه استفادهگردد. با اين هدف يک گروه خبري راه اندازي شده که از طريق آن اخبار و اطلاعات در اختيار علاقه مندان و اعضاء قرار ميگیرد. ما با استفاده از امکانات سایت یاهو یک گروه خبری تحت عنوان ICT_NGO راه انداخته ایم که علاقه مندان برای عضویت در این گروه خبری می توانند به نشانیict_ngo@yahoo.com نامه الکترونیک ارسال کنند تا هر روز در جریان فعالیت های ما قرار گیرند.
3-
ارتباط با ارگان‌ها و افراد براي جذب همکاري
در مدت کوتاهي که از عمر فعاليت کارگروه مي گذرد به دليل فعاليت هاي فراوان انجام گرفته، بسياري از افراد و سازمان هاي دولتي و غير دولتي براي همکاري با اين کارگروه اعلام آمادگي کردند که از جمله آنها مي توان به دانشجويان ،سازمان ملي جوانان، وزارت آموزش و پرورش، سازمان فني و حرفه اي، ،برخی سازمان هاي غير دولتي فعال تهران و شهرستان‌ها ،انجمن فناوري اطلاعات جوانان کشور، مجمع ملي جوانان، اساتيد و اعضاي هيئت علمي دانشگاهها ، خبرگزاري‌ها وسايت هاي اينترنتي فارسی زبان داخل و خارج کشور و همچنین نشریات مکتوب و.... اشاره کرد.
۴- محتوا سازي
کارگروه جوانان براي ايجاد علاقه و توجه جوانان به مباحث فناوري اطلاعات و جامعه اطلاعاتي تا کنون قريب به 200 مقاله آموزشي و تحليلي، 40 پست خبري در وبلاگ ها، سايت ها، خبرگزاري‌ها و روزنامه‌ها و مجلات کشور منتشر کرده است.
علاوه بر اینها کارگروه دو گزارش مشروح نیز تهیه کرده است.درگزارش اول وضعيت موجود فناوري اطلاعا ت با رويکردآماري شامل اطلاعات اماري استفاده از اينترنت و نفوذ آن ، موضوعات مورد علاقه جوانان در اينترنت و...آمده است.همچنین هرکدام ازبرنامه های ملی انجام شده و در حال اجرا در سطح ملي به تفصیل معرفی شده اند.ازجمله:
پروژه ملي مهارت آموزي رايانه اي ICDL /بانک جامع اطلاعات ومطالعات جوانان/ طرح ملي توسعه دانشگاههاي مجازي ايران/ شبکه اطلاع رساني رشد/ شبکه مدرسه/برنامه عمل توسعه منابع انساني و اشتغال جوانان بر اساس ICT /برنامه کارت ملي جوان/ ايجاد شبکه سراسري مدارس ايران/ حمايت از پا يان نامه هاي دانشجويان در حوزهICT / تشکيل کنفدراسيون ملي ICT و رسانه‌ها در محمع ملي جوانان/ تاسيس خبرگزاري جوانان ايران WWW.SYNA.IR /طرح ملي توسعه دانشگاههاي مجازي ايران و...
مثلا اهداف طرح اخیر به این شرح لیست شده است: همگاني کردن آموزش عالي. شکوفايي استعدادهاي افراد خارج ازقلمرو رسمي دانشگاه‌ها. کاهش تعداد متقاضيان ورود به دانشگاه از طريق کنکور. کاهش هزينه هاي مسافرت‌ها بين شهري (کلان شهرها). حرکت درزمينه کوچک سازي دانشگاه‌ها (از لحاظ فيزيکي). گسترش مرزهاي دانش فراسوي محدوديت سني . تامين نيازهاي آموزشي مراکز صنعتي و بازرگاني سراسرکشور. افزايش توان رقابت علمي کشور همگامي با کاروان جهاني علم و ارتقاي علمي درقرن حاضر. جهاني‌سازي دانشگاه هاي ايراني دررشته‌هاي مختلف. استفاده و بهره گيري از توانمندي هاي دانشگاه هاي مجازي. طراحي و پياده سازي سيستم هاي نرم افزاري دانشگاه هاي مجازي. طراحي معماري سخت افزاري دانشگاه هاي مجازي. راه اندازي پايلوت دانشگاه مجازي دريكي از دانشگاه هاي كشور.
گزارش دوم کارگروه جوانان نیز مربوط به نشست مقدماتی دوم WSIS (فوریه 2005- مقرر سازمان ملل در اروپا) است که در آن دستاوردهای کارگروه جهانی جوانان وکارگروه جوانان ایران تشریح شده است.مثلا عمده فعاليت‌ها و مباحث مطرح شده کارگروه جوانان در جريان نشست مقدماتي دوم WSIS به شرح زير درگزارش آمده است:
-
بررسي سند مكانيزم مالي
-
بررسي بحث حاكميت (راهبري ) اينترنت
-
معرفی راديو بين المللي جوان به آدرس WWW.WSYA-radio.org (در اين راديو كميته‌هاي مختلف جوانان WSIS به معرفي فعاليت‌هاي خود و فعاليت‌ها در حوزه جامعه اطلاعاتي، IT و WSIS مي‌پردازند.اين راديو در واقع نقطه‌اي ديجيتالي براي رساندن صداي كارگروه جوانان در سراسر جهان به يكديگر مي‌باشد، جوانان كشورهاي مختلف جهان مي‌توانند صداي خود را از طريق اين راديو به جوانان جهان برسانند.
-
تاكيد بر گفتگو و همياري جوانان شمال و جنوب براي حل مشكلات جوانان در كشورهاي در حال توسعه و عقب افتاده براي كاهش شكاف ديجيتالي موجود.
-
تقويت شبكه بين‌المللي جوانان جهان
-
اطلاع‌رساني و تقويت توليد محتوي براي تعيين نقش جوانان در جامعه اطلاعات با برگزاري مسابقه بزرگ بين جوانان جهان (در اين بخش با همكاري دولت اتريش جايزه‌اي براي برترينهاي توليد محتوي با موضوع تعيين نقش جوانان در جامعه اطلاعات، تعيين گرديد. كه جوانان مختلف جهان مي‌توانند با ارسال مطالب خود به دبيرخانه كارگروه جوانان در اين مسابقه شركت نمايند.)
-
تاكيد بر نقش جوانان در فاز دوم تونس
-
به نمايش گذاشتن فعاليت‌هاي كارگروه جوانان در جريان فاز اول ژنو 2003
كارگروه جوانان ايران نيز با حضور در نشست مقدماتي دوم ژنو به همكاري با كارگروه جهاني جوانان WSIS پرداخت.
حضور نماينده ايران در اين كارگروه، توجه جوانان کشور به فناوريهاي نوين از جمله فناوري اطلاعات و بحث جامعه اطلاعاتي را براي كارگروه جهاني جوانان WSIS به نمايش گذاشت.
در جريان اين نشست نماينده كارگروه جوانان ايران با حضور در جلسات و ايراد نكات مربوط به سند مكانيزم مالي، سند سياسي و بحث حاكميت اينترنت، به نمايندگي از جوانان كشور ،نکات مربوطه را مطرح نمود.
علاوه بر مطالب ياد شده در بند های گذشته به عنوان گزارش كارگروه جوانان از اين نشست، مي‌توان به دستاوردهاي كارگروه جوانان ايران به طور مشخص اشاره كرد:
ايراد نقطه نظرات جوانان در مورد دو سند مورد بررسي در جريان نشست
ايجاد نقطه‌اي براي ارسال مطالب جوانان ايران براي راديو جوان جهان در حوزه WSIS توسط كارگروه جوانان ايران در كشور
ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي جوانان ايران در حوزه WSIS در كشور بويژه اطلاع‌رساني درمورد تاسيس كميسيون ملي WSIS در كشور
ارائه گزارش فناوري اطلاعات در حوزه جوانان و اقدمات صورت گرفته در حوزه جوانان توسط بخش دولتي و غير دولتي
اطلاع‌رساني درمورد اجلاس منظقه‌اي اسكپ (SCAP) در تهران و فعال‌سازي بخش جوانان اين اجلاس و دعوت از جوانان جهان براي حضور در اين اجلاس
حضور در كارگروه‌هاي مختلف جامعه مدني (Civil Society) و ايراد نقطه نظرات بخش‌ جامعه مدني ايران
حضور فعال در كارگروه رسانه‌ها به دليل تحريم‌هاي جاري سايت‌هاي ايراني توسط شركت‌هاي آمريكايي با توجه به اینکه مخاطب اين سايت‌ها اغلب جوانان مي‌باشد و گرفتن فرصتي ((floor براي نمايندگان رسانه‌هاي كشور در جريان نشست،‌ براي ايراد نقطه نظرات رسانه‌هاي ايراني
تلاش در جهت شبكه‌سازي جهان بوسيله مكانيزمهاي پيشنهادي كارگروه جوانان ايران
تلاش در جهت فعال‌سازي دبيرخانه خاورميانه سازمان GKP كه يك سازمان مهم بين‌المللي و يكي از سازمانهاي اجرايي WSIS به شمار مي‌آيد، در جريان نشست مقدماتي دوم ژنو.
به نمايش گذاشتن تاكيد جوانان ايران به بحثهاي مربوط به جامعه اطلاعات با حضور درجلسات كارگروه‌هاي مختلف

متن کامل این دو گزارش چه زمانی منتشر می‌شود؟
گزارش های فوق به همراه گزارش نهایی کارگروه جوانان در هنگام اجلاس تهران منتشر خواهند شد. که البته باید در اینجا تشکر ویژه ای نیز از آموزش و پرورش و سازمان فنی و حرفه ای و سازمان‌ها و افرادی که ما را در تهیه این گزارش یاری رساندند داشته باشم.

آيا در بحث هاي خود به چالش هاي جامعه اطلاعاتي در حوزه جوانان هم پرداخته ايد؟
بله، حوزه جوانان به دليل اهميت زياد و نقش اساسي در شکل دهي و توسعه جامعه اطلاعاتي نياز به توجه و تعمق و کار بيشتري دارد از اين رو فعالان امر بايد با دقت و توجه بيشتري نسبت به شناخت ضرورتها و نياز هاي اين قشر از جامعه بپردازند.
ازاین رو سعی کردیم چالش‌ها ي جامعه اطلاعاتي را در حوزه جوانان در قالب سوالاتي ارائه کنیم تا ديد بهتري نسبت به حوزه عملکرد و فعاليت حاصل گردد. پاسخگويي به این سوالات وقتي مي تواند به برنامه‌ريزي هاي موثري ختم شود که باديدگاه علمي و بومي توام باشد. برخی ازسوالات چک لیست تهیه شده ازاین قرار است:
وضعيت و مشکلات ناشي از پديده شکاف ديجيتالي ما بين جوانان شهري و روستايي چگونه است؟
چه شاخصي بايد معيار بررسي و برنامه ريزي وضعيت فناوري اطلاعات در حوزه جوانان قرار گيرد؟
نقش و کارکردهاي فناوري اطلاعات در توسعه سواد عمومي و سواد تکنولوژيک جوانان تعيين گردد؟
وضعيت فعلي جوانان ايراني در ابعاد کمي و کيفي چگونه است و تا چه حد با تعاريف ارائه شده در تعارض هستند؟
چه انتظاري از جوان در جامعه اطلاعاتي داريم؟ آيا جوان بايد بهره بردار از جامعه اطلاعاتي باشد يا بهره ده؟
تا چه زماني مي توان در جامعه اطلاعاتي جوان را دانش خواه نگه داشت؟ و از چه زماني مي تواند دانش ساز شود؟
جوانان در جامعه اطلاعاتي در چه شرايطي به چه سطحي از دانش نياز دارند؟
جوانان تا چه حدي و با چه شرايطي به امکانات زير ساختي دسترسي دارند؟
چه تعداد سايت ايراني توسط جوانان طراحي و مديريت مي شود؟
چه تعداد وبلاگ توسط جوانان مديريت مي شود؟
نقش اينترنت در حوزه اطلاع رساني عمومي براي جوانان چيست؟

از فرصت استفاده می‌کنم و از همه استادان و بزرگانی که از دور بر فعالیت های ما نظارت دارند دعوت می کنم تا راهنمایی های خود را از ما دریغ نکنند و همچنین از جوانان گرانقدر دعوت می کنم مبحث جامعه اطلاعاتی را جدی تر دنبال کنند و در مجامع این حوزه حضور فعال تر و پر رنگ تری از خود نشان دهند چرا که سخت اعتقاد دارم مجریان برنامه چهارم توسعه کشور که دانایی محوری یکی از اصول اساسی آن است همین جوان‌ها خواهند بود.

 

بازگشت به صفحه فهرست مصاحبه ها

 

 

 

 

 

 

 

                         
     
 

©2006 Copyright Farnood.com All Rights Reseved.